Mechanizacja prac w mennicach staropolskich

Wielu osobom hasło „mennica staropolska” kojarzy się z biciem monet ręcznie. W ten sposób faktycznie bito monety do XVI wieku, jednak w tym czasie w Europie zaczęły powstawać różne maszyny, które usprawniały ten proces. Co prawda dzisiaj firmy wielkości https://www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html często posiadają znacznie bardziej zaawansowane maszyny, jednak mimo wszystko mennice staropolskie osiągały bardzo duże tempo prac, które zasługuje na uwagę.

Więcej niż moneta na sekundę!

Mennica staropolska w XVII wieku posiadała dzięki szwedom walce, które umożliwiały produkcję osiemdziesięciu monet w jedną minutę. Jest to wynik bardzo dobry, który znacząco przyśpieszył proces bicia monet. Znacznie więcej informacji mamy na temat mennic staropolskich za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wiele osób nie zdaję sobie sprawy, że w czasach gdy ten król siadał na tronie to w Polsce panował chaos jeżeli chodzi o system monetarny. Wpływał on na słabą kondycję gospodarczą kraju. To sprawiło, ze sejm zdecydował o tym, że ma zostać otwarta nowa mennica staropolska. W ten sposób powstał zakład w Warszawie.

W czasie panowania Stanisława Augusta działały na terenie Polski cztery mennice staropolskie, z których każda zajmowała się biciem konkretnej monety. Planowano tez otwarcie innych mennic staropolskich, jednak planów nie zrealizowano między innymi z powodu rozbiorów.

System monetarny w Polsce przed rozbiorami był bardzo rozbudowany, było to możliwe dzięki mechanizacji prac.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *