Czy czekolada poprawia zdolności poznawcze?

Gorzka czekolada a poznawanie świata.

Czy czekolada poprawia zdolności poznawcze? Z całą pewnością smakuje dobrze i jest niezastąpiona w deserach różnej maści. Łączy się ją nawet z ziołami i ostrymi przyprawami. Jest dobra na wszystko, określana mianem superfood leczy nie tylko smutki, ale też poprawia koncentrację i logiczne myślenie. Z całą pewnością oddziałuje na mózg i nasze zdolności poznawania oraz uczenia się. Mówimy jednak tylko o tej gorzkiej, w której poziom kakaowca jest wyższy niż 70%.

Jedzenie czekolady, a koncentracja i umysł. Czekolada a zdrowie

Zawiera głównie witaminy z grupy B. Jest bogata w magnez, cynk, mangan, wapń, selen. Aminokwasy, błonnik, białko i zdrowe tłuszcze też wchodzą w jej skład. To co najcenniejsze w ziarnie kakaowca dla naszego umysłu to flawonoidy, które mają ogromny wpływ na przetwarzanie pamięci roboczej i generowanie informacji. Badanie przeprowadzone na grupie osób starszych wykazały, że regularne jedzenie gorzkiej czekolady w niewielkiej ilości poprawia funkcje poznawcze. Przez okres od 3 do 5 miesięcy osoby w podeszłym wieku zażywały 3 razy w tygodniu niewielką porcję tego smakołyku. Wyniki testu pokazały, że zwiększyła się ich koncentracja, pamięć i płynność werbalna. Kolejne badanie przeprowadzono na grupie kobiet, które jadły gorzką czekoladę po bezsennej nocy. Nie zauważono u nich zmniejszenia funkcji poznawczych. Wykazały taki sam poziom koncentracji, jak po przespanej nocy. Wygląda na to, że dla osób pracujących w nocy, bądź walczących z bezsennością czekolada może wspierać w normalnym funkcjonowaniu.

Potencjał flawonoidów.

Te dwa składniki okazują się mieć ogromny potencjał w ochronie funkcji poznawczych u osób dorosłych i starszych. Nawet osoby z upośledzeniem pamięci początkowej wykazywały dużą poprawę funkcji poznawczych po regularnym zażywaniu gorzkiej czekolady. Flawonoidy zwiększają dodatkowo przepływ krwi do mózgu, co poprawia jego pracę. Poprzez zwiększenie objętości krwi, chronią hipokamp, który najbardziej wpływa na zmiany związane z procesem starzenia się. Wspierają również serce i cały układ krwionośny. Konsumpcja kakao poprawia funkcje poznawcze i hamuje powstawanie zespołu otępienia. Regularność jedzenia, pod warunkiem niewielkiego spożycia i koncentracji miazgi kakaowej powyżej 70% gwarantuje nawet utrzymanie lepszej kondycji umysłu i funkcji poznawczych nawet przez okres 10 lat.
Jedzmy czekoladę na zdrowy umysł, ale z umiarem. W przeciwnym razie będziemy mieli do zrzucenia kilka nadprogramowych kilogramów. I nie oszukujmy się, że mleczna z dodatkami jest tak samo zdrowa. Najczęściej jest w niej sporo cukru, utwardzaczy i niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji.