Ostatnia droga – przejdź przez nią razem z Twoim zmarłym bliskim

Pamiętaj

Rozważanie sensu życia oraz tego, co czeka nas po jego zakończeniu, towarzyszy ludziom od zarania dziejów. „Memento Morii” – mawiano, przypominając o tym, by nie przykładać zbytecznej wagi do dóbr materialnych i tym, że śmierć przyjdzie do każdego z nas, prędzej czy później.
Oczywiście, nie chodzi tu o umartwianie się, czy też ascezę, a jedynie o zdroworozsądkowe podejście do życia, wszakże nie zapakujemy do trumny całego swego dobytku. Należy pamiętać, że ludzie żyli wtedy znacznie krócej, a także byli gorzej wyedukowani, nie potrafili dbać o zdrowie.

Gdy już zgaśnie światło

Utrata bliskich nigdy nie jest przyjemna, a świadomość, że miejscem, w którym będziemy odwiedzać bliskich będzie cmentarz, potrafi być przybijająca, zwłaszcza jeśli ktoś odzszedł nagle, niespodziewanie. W trosce o należyty pochówek i dopełnienie wszystkich procedur zgodnie z panującym prawem, musimy zachować zimną krew, odstawić emocje na bok i uporać się z tematem. Jeśli do zgonu doszło w miejscu innym niż szpital, koniecznym będzie wezwanie karetki pogotowia, by lekarz (lub osoba uprawniona) mógł wypisać protokół zgonu, z uwzględniem jego przyczyn. Z takim protokołem, możemy skierować się do lekarza pierwszego kontaktu po kartę zgonu, który ostatnio leczył zmarłego.

Konieczne formalności

Niestety, nie jest to koniec roboty związanej z załatwianiem papierów. Pamiętaj, by kilkikrotnie skserować kartę zgonu – na pierwszej stronie zazwyczaj znajduje się przyczyna zgonu. Przydaje się ona podczas spraw spadkowych, czy w różnych instytucjach (np. Jeśli planujesz zamknąć rachunek bankowy denata).
Karta zgonu, dowód osobisty, paszport i książeczka wojskowa to komplet dokumentów, z którym musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilneg, pamiętając o tym, że musi być to na terenie gminy, w której nastąpił zgon. Na podstawie wspomnianych dokumentów, wyrobiony zostanie akt zgonu.

Uczcij wolę

Gdy posiadasz już akt zgonu, pamiętaj by zadbać o odpowiednie miejsce – odpowiednio wybrany zakład pogrzebowy wyręczy Cię w większości kwestii dotyczących samego pochówku. Przygotuj się na to, że parafia zmarłego może oczekiwać pieniędzy w zamian za wydanie zgody na pochówek. Ponadto, upewnij się, że w Twoim rodzinny, grobie na pewno jest jeszcze miejsce, inaczej koniecznym może stać się szukanie nowego, a to z kolei będzie na pewno związane z dość dużymi kosztami.

Nie załamuj się

To może brzmieć banalnie, ale nie jesteś z tym wszystkim sam. Wciąż masz bliskich i znajomych, którzy oddadzą cześć zmarłemu, złożą na Twoje ręce szczere kondolencje i po prostu będą przy Tobie w tej trudnej chwili. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, życie toczy się dalej. Zadbaj o siebie, zapewnij sobie fachową opiekę psychologiczną, jeśli czujesz, że będzie Ci ona potrzebna. Zainteresuj się grupami wsparcia, ludzi takich jak Ty, naprawdę jest więcej, niż myślisz.

I pamiętaj by pozwolić sobie na łzy i słabość, to nie wstyd. Smutek i żal to coś naturalnego, nic więc dziwnego, że płaczesz za kimś, kto był dla Ciebie ważny.